Golden wood – najnowsze informacje

Najnowsze informacje z sieci

Nowości

Polacy czytają mało książek

Jedynie nieco ponad 30% Polaków w ciągu roku czyta przynajmniej 1 książkę. Warto zauważyć, że jeszcze 5 lat temu aż było to ok. 50%. Takie wyniki są bardzo niepokojące, dlatego też powstał specjalny program „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Ma on ułatwić dostęp do książek, lecz czy w dostępie jest problem?

Wiadomo już jednak, że w 2015 r. 63 proc. pytanych nie przeczytało ani jednej książki. Oznacza to, że abstynencja książkowa dotykała ponad połowę Polaków.

Powyższy program zakłada zakup nowych egzemplarzy książek do bibliotek publicznych. Przedsięwzięciem ma kierować Biblioteka Narodowa. Kolejnym z punktów programu jest modernizacja bibliotek. Zajął się tym Instytut Książki i jest kontynuacją już wcześniejszych działań. Biblioteki mają zostać wyremontowane oraz część pieniędzy zostanie przeznaczona na sprzęt oraz oprogramowanie.

Kolejnym niezmiernie ważnym elementem jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W tym celu niezbędne będzie odpowiednie wyposażenie bibliotek szkolnych.