Ciekawostki Kuchnia

Woda źródłem życia

Na ziemi występują cztery główne żywioły – woda, ogień, powietrze i ziemia. Obecność wśród nich wody nie jest przypadkowa. Jest ona zarówno źródłem życia, którego ciągle brakuje wielu krajom, ale która także może stać się żywiołem katastroficznym np. w postaci powodzi. Niemniej jednak, woda jest jednym z koniecznych do życia elementów zarówno dla ludzi, jak i zwierząt czy roślin, a jej brak jest często przyczyną tragedii.

60 % ciała człowieka to woda. Jest ona nieustannie przez ludzki organizm wydalana i wykorzystywana przy różnych procesach. Woda usuwana jest z organizmu poprzez płuca, nos, usta, cewkę moczową, a także skórę w postaci potu. Z racji tego, iż woda jest tak koniecznym do procesów życiowych elementem należy ją nieustannie uzupełniać. Zaleca się, aby dorosły człowiek spożywał na dzień co najmniej 2 litry wody. Może to być zarówno poprzez picie płynów bądź też spożywanie produktów bogatych w wodę jak np. owoce, warzywa czy mleko.

Najczęstszym błędem jest picie napojów schłodzony i uznawanie ich za część dziennego zapotrzebowania na wodę. Jest to myślenie niepoprawne, gdyż tego typu produkty dają tylko pozorne uczucie zaspokojenia dziennej ilości wody. Najzdrowsza dla organizmu jest zwykła, niegazowana woda mineralna. Należy jednak zwracać dużą uwagę na jakość takowej wody. Powinna ona być klarowna, o odpowiednim chemicznym składzie oraz bez żadnych elementów szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia. Dobra woda powinna charakteryzować się też niską zawartością sodu i chloru, których zbyt duże ilości powodują zatrzymywanie się nadmiernej ilości wody w organizmie, co w efekcie przyczynia się do zwiększenia masy ciała. Temperatura wody przeznaczonej do picia powinna mieścić się pomiędzy 7 a 11 stopniami C.

Woda bezsprzecznie jest koniecznym elementem do życia i istotnie wpływa na zdrowie człowieka. Świadczy o tym fakt, iż człowiek bez wody może przeżyć jedynie 3 dni. W porównaniu do okresu ok. 1 miesiąca, przez który człowiek może nie jeść, jest bardzo krótki czas. Woda jest tą substancją, która wpływa na przemianę materii i gdzie rozpuszczają się składniki mineralne i organiczne. To właśnie ona transportuje do wszystkich komórek owe składniki, przez co niemożliwym jest życie bez niej. Należy o tych uwagach pamiętać i dbać o odpowiednią gospodarkę wodną organizmu.