Budownictwo Finanse Technologie

Tańszy dom – budownictwo kopułowe

Małe, ciasne, ale własne – sformułowanie tak często spotykane. Domy kopułowe, to oszczędności rzędu 20% w realizacji. Kopuła, to nie tylko szereg oszczędności materiałowych, ale także w późniejszej eksploatacji.

Pracochłonność, zużycie materiałów – a co za tym idzie – czasu i kosztów, jest dużo mniejsza, jak w tradycyjnym budownictwie. Począwszy od fundamentów, przez ściany, do pokrycia dachowego. Nie wymaga specjalnych umiejętności lub szczególnej wiedzy. W ofertach są drewniane domy kopułowe, które nawet laik może złożyć w kilkanaście godzin.

Ciekawą kwestią jest oświetlenie. Jednym z przykładów jest świetlik, którego w dużych rozmiarach możemy umieścić na szczycie kopuły, który będzie w stanie rozświetlić całe wnętrze. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy uzupełnić światło płynące z okien. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie kominka w centrum domu, który będzie w stanie równomiernie rozprzestrzeniać ciepło po całym domu.

W dawnych kulturach budowano domy wyłącznie w kopułach. Natura także pokazuje nam, że na podstawie koła, stworzenia budują swoje gniazda. Stwierdzono, że skupia energię i przekazuje ją mieszkańcom. Dodaje sił, energetyzuje i daje uczucie odmłodzenia. Doświadczenia z Japonii pokazały, że domy te opierają się huraganom i trzęsieniom ziemi. Niestety, próżno szukać deweloperów, którzy w swojej ofercie mieliby tego typu domy Bydgoszcz. Gdzieniegdzie można zobaczyć powracający ten trend, ale zapewne trzeba będzie jeszcze sporo poczekać, zanim wejdzie to do powszechnego użytku.