Podróże

Szlakiem Kanału bydgoskiego

Kanał bydgoski niezaprzeczalnie jest symbolem Bydgoszczy. Droga wodna, której początek budowy rozpoczął się w 1773 roku cieszy się mianem najstarszego czynnego śródlądowego kanału wodnego w Polsce. Jego długość wynosi ok. 25 km. Trasa jest niezwykle urokliwa. Wiedzie ona Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką na odcinku Doliny Kanału Bydgoskiego. Wcześniej w tym miejscu była zwykła, zatorfiona i podmokła dolina, gdzie wcześniej płynęły wody Pra-Wisły.

Kanał jest dwustopniowy, a jego poziomy są regulowane przez 6 śluz wodnych. Kanał bydgoski jest główną atrakcją miasta, dlatego też jest związany z licznymi imprezami cyklicznymi. Odbywają się tu koncerty na rzece, zawody wędkarskie, mistrzostwa świata w przechodzeniu przez rzekę oraz wiele innych. W sezonie można również wypożyczyć sprzęt wodny i samemu podziwiać miasto z poziomu rzeki. Więcej informacji na temat organizowanych imprez można znaleźć na co się dzieje w Bydgoszczy.

Kanał bydgoski przynosi wiele atrakcji. Nieprzypadkowo Bydgoszcz dosyć często nazywana jest „polskim Amsterdamem”. Rzeka przyciąga wielu aktywnych osób. Bulwarami bardzo często poruszają się biegacze i rowerzyści, gdzie krajobraz bogaty jest w niezwykle rozwiniętą florę. Wzdłuż kanału usytuowanych jest wiele parków i kawiarni. Dużą popularnością cieszy się również Bydgoski Tramwaj Wodny, który w sezonie kursuje „Szlakiem Śluz”. Warto odwiedzić Bydgoszcz!