Ciekawostki Medycyna

Roztocza a alergia

Nie widać ich gołym okiem, lecz otaczają nas wszędzie. O czym mowa? Oczywiście o roztoczach. Ich głównym siedliskiem jest kurz, zasłony, materace. Dom może wyglądać na pierwszy rzut oka zupełnie normalnie, jednakże nasze reakcje alergiczne mogą się nieustannie nasilać.

Czyn zająć się w pierwszej kolejności? Na samym początku dobrze jest pozbyć się wszystkich starych dywanów, ciężkich i grubych zasłon. Można je również odświeżyć i zostawić, ale tylko wtedy, kiedy zabieg ten przyniesie oczekiwany skutek. Jeśli reakcje ustąpią, oznacza to, że Twoja alergia jest związana z roztoczami.

Roztocza są małymi organizmami, które żywią się przede wszystkim złuszczonym naskórkiem. Czynnikiem uczulającym jest są same organizmy, lecz białko, które jest jednym ze składowych ich odchodów. Najlepiej rozwijają się one w wilgotnych warunkach.

Na rynku można zauważyć ogromną ilość produktów antyalergicznych. Niestety, nie wszystkie one działają. Przede wszystkim, jeśli używamy materaca, powinniśmy zakupić specjalny pokrowiec, który zabezpieczy go przed tymi mikroorganizmami. Istnieją również specjalne kołdry, poduszki, materace antyalergiczne, lecz nie wszystkie oczywiście spełniają swoją funkcję. Warto udać się do specjalistycznego sklepu, gdzie będziemy mieli pewność, że nasz zakup będzie trafiony. Można również udać się do alergologa, który zapewne doradzi pewne rozwiązania. Są również preparaty o działaniu oczyszczającym ubrania. Warto wcześniej sprawdzić co o tym piszą profesjonaliści, np.  na https://alergoderm.pl

Alergia na roztocza jest bardzo uciążliwa. Praktycznie nie jesteśmy w stanie pozbyć się wszystkich alergenów. Można jednak zminimalizować ich działanie, aby nie były dla nas uciążliwe każdego dnia.