Ciekawostki

Polacy czytają mało książek

Jedynie 35% Polaków w ciągu roku czyta przynajmniej 1 książkę. Niestety z roku na rok sytuacja wygląda coraz gorzej, ponieważ w zeszłym roku były to 42%.

Co dwa lata są ogłaszane wyniki badań czytelnictwa w Polsce przez Bibliotekę Narodową. Jeszcze w 2015 roku aż 63% osób zadeklarowało, że nie przeczytało żadnej książki. Takie wyniki są bardzo niepokojące, dlatego też powstał specjalny program „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020”. Ma on ułatwić dostęp do książek wszystkim obywatelom.

Wiadomo już jednak, że w 2015 r. 63 proc. pytanych nie przeczytało ani jednej książki. Powstaje z ostatniego, że czytelnictwo Polaków zmniejszyło się w układzie do badań z roku 2014, kiedy całkowitą „abstynencję czytelniczą” zadeklarowało 58,3 badanych. Pierwszy raz wspólne działania podjęły dwa ministerstwa: MEN i MKiDN. Na program przeznaczonych jest niemal 670 mln zł.

Jednym z punktów programu jest zakup nowych egzemplarzy wydawniczych do bibliotek publicznych. Całe przedsięwzięciem ma kierować Biblioteka Narodowa. Biblioteki publiczne mogą już składać specjalne wnioski o dofinansowanie na zakup nowych książek. Kolejnym z punktów programu jest modernizacja bibliotek. Jest on organizowany przez Instytut Książki i stanowi kontynuacje wcześniej podjętych działań. Biblioteki mają zostać wyremontowane oraz część pieniędzy zostanie przeznaczona na sprzęt oraz oprogramowanie.

Kolejnym niezmiernie ważnym elementem jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Ma być to prowadzone poprzez zakup nowych książek do szkolnych bibliotek oraz zachęcanie ich do czytania poprzez różne akcje promocyjne.