Ciekawostki

Nauka w szkołach policealnych – jaki kierunek warto wybrać?

Na terenie Polski funkcjonuje wiele szkół policealnych. Ich oferta jest ciekawy uzupełnieniem bogatej oferty innych placówek, w tym przede wszystkim uczelni wyższych.

Są atrakcyjną alternatywą głównie dla kierunków humanistycznych po których ciężko znaleźć pracę. Szerokie spektrum kierunków umożliwia znalezienie czegoś interesującego niemal każdemu. I chociaż od przybytku głowa nie boli jak mawia porzekadło, to od nadmiaru opcji do wyboru może zaboleć… Szczególnie wówczas, gdy podejmowana decyzja wiąże się z koniecznością zainwestowania czasu i pieniędzy oraz będzie miała znaczący wpływ Naszą przyszłość. Jaki kierunek prowadzony przez szkołę licealną wybrać, aby później nie żałować?

Z obserwacji rynku wynika, że najlepszym posunięciem jest wybranie kierunku związanego z masażem, kosmetologią lub farmacją. W przypadku masażu i kosmetologii mamy do czynienia z niezwykle dynamicznym rozwojem rynku i powodowanym nim gwałtownym wzrostem popytu na świadczenie wspomnianych usług. Bardzo ciekawą opcją jest też technik farmaceutyczny – w związku z planowanym przez Ministerstwo Edukacji wstrzymaniem dalszego kształcenia na tym kierunku osoby zamierzające rozpocząć na nim naukę mają w zbliżającym się roku szkolnym ostatnią szansę na zrealizowanie swojego marzenia. Warto sprawdzić: Szkoła policealna Bydgoszcz

Podejmując decyzję o wyborze kierunku warto odstawić na bok emocje. Jeżeli chcemy dobrze wybrać musimy kierować się chłodnymi kalkulacjami popartymi wnikliwą analizą rynku pracy. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zapotrzebowanie na daną specjalizację, a co za tym idzie na perspektywy jakie nam oferuje, poziom zarobków oraz możliwości dalszego rozwoju. Warto bowiem pamiętać, że prócz podstawowej specjalizacji dobrym pomysłem jest też rozwijanie umiejętności „pobocznych” – w przypadku zaistnienia nieprzewidywalnych okoliczności łatwiej będzie nam znaleźć nową posadę.