Ciekawostki

Jakie symbole możemy spotkać na odzieży patriotycznej?

Przemysł odzieżowy rozrasta się w zastraszającym tempie. Z roku na rok na Polskim rynku pojawia się coraz więcej firm posiadających w swojej ofercie odzież patriotyczną. Obecna sytuacja w Polsce sprawia, że patriotyczne ubrania i dodatki cieszą się niesłabnącą popularnością już od wielu lat. Niestety, nieświadomi historii ludzie mylą symbole historyczne z patriotycznymi. Nie każdy symbol jaki znajdziemy na odzieży można zaliczyć do patriotycznych. Co ciekawe, nie tylko młodzi Polacy, ale również seniorzy mają poważne problemy ze wskazaniem znaczenia historycznych symboli, a także sentencji czy postaci. Skupmy się jednak wyłącznie na symbolach, bo to one najczęściej pojawiają się na odzieży patriotycznej.

Jeszcze do niedawna w wielu sklepach – nie tylko patriotycznych – ale i z normalnymi ubraniami można było spotkać ubrania z symbolem pięcioramiennej gwiazdy w kolorze czerwonym. Jeden z kluczowych symbolów komunizmu przetrwał do dzisiaj. Mimo że propagowanie komunizmu jest niezgodne z prawem, nie przeszkadza to w produkcji odzieży z motywem do złudzenia przypominającym ten występujący po rewolucji październikowej. Pięcioramienna gwiazda w czerwonym kolorze symbolizuje pięć palców u dłoni proletariusza. Trzeba przyznać, iż odzież patriotyczna z tym znakiem nie powinna znaleźć się w Polsce. Czerwona gwiazda widniała na mundurach żołnierzy ZSRR. Malowano ją również na sowieckim sprzęcie – nie tylko wojskowym. Z czasem stosowały ją niemal wszystkie komunistyczne armie. W okresie funkcjonowania Związku Radzieckiego widniała na flagach i herbach krajów podległych Sowietom. Co ciekawe, Polska do końca broniła się przed jej wprowadzeniem. Dzisiaj pięcioramienną, czerwoną gwiazdę znajdziemy między innymi na fladze Korei Północnej.

Stanowczo odradzamy noszenie odzieży z pięcioramienną gwiazda w kolorze czerwonym. W Polsce nie tylko jest to nielegalne, ale również może doprowadzić do przykrych sytuacji wśród osób, które zdają sobie sprawę z jej historycznego znaczenia.