Ciekawostki Kuchnia

Jak zmniejszyć cholesterol

Cholesterol jest niezbędny każdemu człowiekowi do życia, ale gdy jego poziom przekracza normę może okazać się potajemnym zabójcą.

Za duży poziom cholesterolu może być powodem licznych groźnych schorzeń serca, między innymi prowadzi do zawału serca. Jaki związek ma dieta a cholesterol? Do nadmiernego poziomu cholesterolu w organizmie przyczyniają się czynniki, takie jak: zbyt duża ilość tłuszczów w naszym menu, nadwaga, brak sportu, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroba nerek, palenie tytoniu oraz podeszły wiek. Jak obniżyć cholesterol?

Jeśli zobaczymy u siebie za wysoki cholesterol powinniśmy natychmiast zastosować się do kilku ważnych rad, które w pewnym stopniu pozwolą nam go zmniejszyć. Jako pierwsze powinniśmy zadbać o odpowiednia dietę, bez tłuszczów nasyconych, dodatkowo zaprzestać stosowania używek lub chociaż je ograniczyć, zadbać o kondycję fizyczną, rzucić nałóg palenia tytoniu, a co najistotniejsze zachować odpowiednią wagę ciała.

Proponuje się osobom cierpiącym na podwyższony cholesterol preparaty pomagające wyrównać wysokie stężenie cholesterolu we krwi, zapobiegać chorobom serca i chorobie wieńcowej, a prócz tego uaktywniać przemianę tłuszczów, co pozwala uchronić przed otyłością, która również jest powodem wysokiego cholesterolu.