Podróże

Jak tanio latać po świecie?

Z zasady podróże lotnicze nie są tanie, lecz jest tak tylko w momencie, kiedy nie interesujemy się tematem i nie poświęcamy temu zbyt wiele czasu. Zdarzają się sytuacje, że możemy dolecieć na drugi koniec świata za naprawdę niewielką sumę. Aby tego dokonać, należy jednak poświęcić sporo czasu w internecie. Istnieją sposoby, które pomagają w zakupie tanich biletów lotniczych – poniżej kilka z nich.

1. Warto latać w okresie, kiedy inni nie lataj

Trudno nie zauważyć, że najdroższe bilety są w wakacje, święta i długie weekendy. Jeśli więc czas nam na to pozwala, najlepiej wybrać się w podróż w innym terminie. Dobrym okresem jest jesień (październik oraz listopad), jak również wczesna wiosna. Warto także zwracać uwagę na sobotnie bilety, ponieważ często są tańsze – większość osób jadąc na weekend wybiera piątkowy lot. Należy jednak pamiętać, że loty poranne zazwyczaj są droższe od tych wieczornych.

2. Korzystaj z europejskich hubów
Huby, to główne lotniska przesiadkowe z ogromną ilością połączeń. Należą do nich m.in. lotniska w Paryżu, Londynie, Rzymie, Berlinie, Brukseli, Madrycie, Frankfurcie, Amsterdamie. Z tych miejsc loty są zazwyczaj tańsze niż z polskich lotnisk. Oczywiście należy doliczyć koszt dojazdu do huba, lecz można dostać się tam dosyć niskim kosztem – korzystając z Polskiego Busa lub tanimi liniami lotniczymi. Więcej informacji na temat tanich lotów można znaleźć na stronie https://wakacyjnylot.pl

3. Mały bagaż
Jeśli wybieramy się w kilkudniową podróż, to warto zmieścić się jedynie w bagaż podręczny. Wielu przewoźników za bagaż rejestrowany każe sobie słono płacić. Warto pomyśleć o tym przy zakupie walizki, ponieważ musi mieć ona określoną wagę, a w dodatku najlepiej jakby była lekka. Warto podróżować jedynie z bagażem podręcznym, kiedy mamy mało czasu na przesiadki, ponieważ nie tracimy czasu na odbiór walizki. Zdarza się również, że nasz bagaż nie doleci wraz z nami, a na jego odzyskanie można czekać kilka dni.  Pamiętajmy również, że o wadze walizki najczęściej decyduje ilość kosmetyków. Warto przeładować krem do plastikowego pojemnika, a perfumy zabrać w małej fiolce.

4. Poluj na błędy systemowe
Warto uważnie obserwować strony internetowe przewoźników, ponieważ czasem zdarzy się błąd osobie, która zmienia dane. Wykorzystując takie błędy, można kupić naprawdę tanie bilety. Niedawno zdarzyła się sytuacja, że bilet do Nowego Jorku kosztował 500 zł zamiast 500 euro.

5. Szybko podejmuj decyzje
Przy dobrych okazjach cenowych nie można się zbyt długo zastanawiać. Kiedy widzimy interesującą promocję, powinniśmy reagować od razu. Czasu na decyzję jest naprawdę niewiele i w ciągu kilku minut cena może się zmienić. Główna zasada – tanio latają te osoby, które szybko działają.

6. Nie bój się przesiadek
W większości przypadków loty z przesiadką są tańsze od tych bezpośrednich. Oczywiście może to się wiązać z wielogodzinnym koczowaniem na lotnisku, lecz w niektórych przypadkach naprawdę warto. Istnieją również inne zalety podróżowania z przesiadką. Jeśli do kolejnego lotu mamy kilka godzin wolnych, zawsze można zwiedzić miasto, w którym się znajdujemy. Mając przy sobie zaledwie bagaż podręczny, nie stanowi to dla nas dużego problemu. Europejskie huby są dobrze skomunikowane z centrami miast, więc warto z tego korzystać.

Warto jednak pamiętać o jednej zasadzie, mianowicie odpowiednim czasie na przesiadkę. Jeśli podróżujemy głównie tanimi liniami, to należy zarezerwować sobie przynajmniej 2h. Samoloty takich linii jak Wizzair czy Ryanair nie czekają na siebie, więc jeśli się spóźnimy, to bilet nam zwyczajnie przepadnie.

7. Długie godziny szukania przynoszą efekt
Obecnie dostępnych jest wiele polskich i zagranicznych wyszukiwarek lotów. Najpopularniejsze z nich to fly4free, sky4fly, opodo, expedia, momondo oraz ebookers. Warto spędzić trochę czasu w wyszukiwarkach i porównywarkach cen, ponieważ przyniesie to odpowiedni efekt. Najlepiej szukać połączeń do dużych miast w krajach, które nas interesują, a następnie z pomocą lokalnych przewoźników dostać się na miejsce docelowe.