Ciekawostki

Jak przeprowadza się testy naskórkowe?

Testy skórne to jedna z najbardziej popularnych metod diagnozowania alergii. Jeżeli zaobserwuje się u siebie typowe objawy alergii, warto wybrać się do lekarza, aby ustalić co tak naprawdę nas uczula. Lekarz po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu ustali, jakie testy alergiczne Bydgoszcz będą najbardziej odpowiednie. Znanym i często stosowanym sposobem rozpoznawania konkretnych alergenów są testy skórne.

Najczęściej w celu wykonania testów wybiera się przedramię bądź plecy. Lekarz nanosi na skórę krople odpowiednich alergenów oraz próbę dodatnią i ujemną. Są one potrzebne do późniejszego porównania bąbli i pęcherzyków, jakie pojawią się na ciele (są one czerwone i przypominają ukąszenie komara).

Wynik testu można odczytać już po kwadransie. Alergolog mierzy zmiany linijką i porównuje je do próby dodatniej. Im bardziej przypominają zmiany próby dodatniej wielkością, tym bardziej pewne jest, że właśnie ten alergen nam szkodził.

Zmiany skórne powinny całkowicie zniknąć mniej więcej po godzinie czasu. Jest to w miarę bezpieczna metoda diagnozowania alergii. Jeśli jednak ona się nie sprawdzi, należy przeprowadzić test z krwi lub test prowokacyjny (podawanie leku doustnie lub donosowo). Przed wykonaniem testów konieczne jest odstawienie leków przeciwalergicznych. W dzień badania należy unikać spożywania produktów silnie uczulających oraz smarowania ciała wszelkiego rodzaju balsamami czy kremami.