W święta większość aptek i przychodni będzie zamknięta. Lekarze będą dyżurować w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, Izbach Przyjęć oraz punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
W całej Polsce takich placówek jest kilka tysięcy i należy się aż do nich kierować w przypadku nagłego pogorszenia poziomu zdrowia, ale gdy nie ma objawów sugerujących niebezpieczeństwo życia. Każdy pacjent powinien wybrać placówkę służby zdrowia, najbliżej aktualnego położenia, przy czym adres zamieszkania, czy miejsce pobytu nie ma znaczenia. Lekarze są zobowiązani do udzielenia pomocy.
Listę wszystkich szpitali i przygodni, gdzie w święta będą dyżurować doktorowie można sprawdzić na stronie internetowej NFZ dla każdego województwa w Polsce.
Służby, jak co roku, apelują aby nie nadużywać telefonu alarmowego. Po ratowników należy dzwonić tylko w nagłych wypadkach zagrażających życiu, takich jak utrata przytomności czy wypadki. W przypadku, kiedy czujemy się źle, ale nie grozi to naszemu życiu, należy skorzystać z nocnej oraz świątecznej opieki zdrowotnej.
I jeszcze jedna uwaga – lekarze proszą, aby świętować z umiarem. Co roku w czasie świąt wielkanocnych Centrum Dyspozytorskie Pogotowia Ratunkowego wysyła karetki kilkanaście tysięcy razy. Ambulanse wyjeżdżają nie tylko do wypadków drogowych, ale również do zachorowań takich jak ostre nieżyty żołądkowo-jelitowe.