Medycyna

Dlaczego włosy wypadają?

Włosy wszystkich przechodzą przez cykl. W rzeczywistości każdy mieszek włosowy spędza czas na wytwarzaniu rosnącego włosa (faza anagenu), a następnie przechodzi na chwilę w fazę nieaktywną, gdy włosy są gotowe do wypadania (faza telogenu). Jeśli spojrzymy na wszystkie włosy na czyjejś głowie, w dowolnym momencie około 90% włosów rośnie, a 10% jest gotowych do wypadnięcia.

Codziennie gubiliśmy około 50-100 włosów i jest to całkiem normalne. Jednak czasami włosy mogą wejść w tę samą fazę cyklu, co oznacza, że wiele mieszków włosowych wchodzi w fazę telogenu w tym samym czasie.

Kiedy tak się dzieje, może wystąpić zwiększone i czasami dramatyczne wypadanie włosów, zwane łysieniem telogenowym, w którym włosy znacznie się rozluźniają, wypadają i przerzedzają się.

Wypadanie włosów jest często wywoływane przez: ciążę i poród, leki (np. na trądzik), niski poziom żelaza (częściej u wegetarian), nagła utrata wagi, ciężkie choroby, odstawienie doustnych tabletek antykoncepcyjnych, problemy z tarczycą. Sprawdź: Dermatolog Świecie

Dermatolog powinien być w stanie zidentyfikować wydzielinę telogenową poprzez rozmowę z Tobą, badania, w tym badania krwi, a czasami biopsję skóry głowy, podczas której pobiera się ze skóry głowy okrąg o średnicy około 4 mm, aby obejrzeć mieszki włosowe pod mikroskopem.

Jeśli potwierdzi się łysienie telogenowe, jest to zwykle uspokajająca wiadomość. Wypadanie włosów prawdopodobnie całkowicie można wyleczyć, chociaż może to zająć nawet rok.