Medycyna

Chroń dzieci – zaszczep się na krztusiec podczas ciąży

Czy kiedykolwiek słyszałeś dźwięk krztuśca? Dla rodziców, dziadków, a tak naprawdę dla wszystkich ludzi jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej niszczycielskich dźwięków, jakie można sobie wyobrazić. Myślenie o dziecku walczącym o oddech jest prawie niewyobrażalne.

Rodzice powinni zrobić wszystko, co w ich mocy, aby temu zapobiec, prawda? Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że krztusiec może być śmiertelny, zwłaszcza dla niemowląt.

Film przedstawiający Riley Hughes, dziecko, które zmarło na krztusiec w marcu 2015 roku, stał się wirusowy. Kolejny mocny film przedstawiający matkę z Gold Coast, która odmówiła szczepienia na krztusiec w czasie ciąży, a później złapała na chorobę i przekazała ją swojej córeczce, krążył wiele miesięcy.

Dobra wiadomość: istnieje sposób na ochronę dzieci przed tą wyniszczającą chorobą. Niemowlęta są szczególnie podatne na krztusiec, a źródłem choroby są często rodzice, którzy nieświadomie przekazują ją swoim dzieciom. Sprawdź: Darmowe szczepienia Covid

Zaleca się obecnie szczepienie przeciw krztuścowi w czasie ciąży – podczas KAŻDEJ ciąży. Według ekspertów najlepszym momentem na zrobienie zdjęcia jest 27-36 tydzień. Zastępuje to pierwotne zalecenie, że kobiety w ciąży otrzymują szczepionkę tylko wtedy, gdy wcześniej jej nie otrzymały.

To nasuwa pytanie: po co szczepić się w czasie ciąży?

Szczepienie w trzecim trymestrze zapewnia noworodkowi krótkoterminową ochronę zaraz po urodzeniu. Niemowlęta otrzymują pierwszą szczepionkę na krztusiec dopiero w wieku 2 miesięcy. W tych pierwszych miesiącach życia Twoje dziecko jest najbardziej narażone na krztusiec i ciężkie, potencjalnie zagrażające życiu komplikacje związane z infekcją. Po tym, jak ciężarna mama otrzyma szczepionkę,  organizm wytworzy przeciwciała (białka wytwarzane przez organizm w celu zwalczania chorób) i część z nich przekaże dziecku przed urodzeniem. Te przeciwciała mogą również chronić Twoje dziecko przed niektórymi z poważniejszych komplikacji towarzyszących krztuścowi.