Ciekawostki Kuchnia Sport

Aminokwasy dla sportowców – czy warto po nie sięgnąć?

Aminokwasy to niezwykle ważna grupa składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Część z nich wytwarzana jest w organizmie, pozostałe musimy dostarczyć wraz z pożywieniem. 

Aminokwasy dla sportowców – jak dostarczać je do organizmu?

Aminokwasy endogenne są grupą składników, które są wytwarzane przez organizm i nie musimy o nie dbać. Wystarczy tylko zrównoważona dieta i wszystko będzie w porządku. Nieco gorzej jest z aminokwasami egzogennymi. One również są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, ale organizm ich nie wytwarza i dlatego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. 

O ile osoby, które prowadzą normalny tryb życia i trenują tylko okazyjnie, bez problemu poradzą sobie z dostarczaniem niezbędnych aminokwasów, tak w przypadku sportowców jest to już dużo bardziej problematyczne. Z tego też powodu firmy produkujące suplementy oferują nam różnego rodzaju tabletki i proszki zawierające niezbędne aminokwasy.

Jakie aminokwasy są najważniejsze?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystkie aminokwasy są bardzo ważne dla organizmu. Sportowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na aminokwasy rozgałęzione, znane także pod nazwą BCAA. Są to trzy substancje – leucyna, izoleucyna, walina, które wspierają budowę mięśni i zapobiegają ich rozpadowi. Dzięki nim dochodzi do zwiększonej produkcji energii z komórek magazynujących tłuszcze, przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii z białek, które mogą skupić się na funkcji budulcowej organizmu.